OMK Ambalaj’dayken Şişecam’dan Pazarlama ve Satış Şefi teklifi aldım. OMK’daki ücretimin ,maaşımın 2,5 katı olarak. geçtim. Şişecam aynı zamanda Satış ve Pazarlama Müdürü de arıyordu. Beni Askerliğimi yapmadığım için sistemsel olarak değerlendiremediler. Ben de SCA Packaging’deki Müdürüm Orhan Güç’ü tavsiye ettim, önerdim. Ve kendisine teklifte bulundular, anlaştılar ancak kendisi bordrosu bile kesilmesine karşın son anda gelmekten vazgeçmişti.

Ambalaj sektöründeki 3. ve son şirketim Şişecam oldu..
Şişecam’a askerliğini yapmadan ve Torpilsiz işe giren çok nadir kişilerden biriydim. Şef olmak ve Müdür olmak orada çok önemlidir. 10-15 yıl çalışmadan olmak çok zordur. Aldığım maaştan da zaten belliydi..

Şişecam’da çalıştığım dönemle ilgili yaşadığım bir anektod aktarmak istiyorum. İşe başladım, bana 6 kişilik bir ekibi bağladılar. İçlerinde X isimle bir Kadın’da var. Kadın kafasına göre işe gelmiyor, haber vermiyor, istediği zaman çıkıp gidiyor vs.. İş performansı zaten yok. AMA BABASI ŞİŞECAM’ın en tepesindeki 5 kişiden birisiydi. Ona güveniyor ve yıllardır alıştığı düzenin devam ettiriyor. Bir gün yine habersiz işe gelmedi. Hepimiz Tuzla fabrikada açık ofis çalışıyoruz. Aradım dedim ki ”BUGÜN NEDEN İŞE GELMEDİN? HABER DE VERMEDİN. Kem küm. Bak dedim yüksek tonla, kızarak eğer ”Babana güveniyorsan hiç güvenme, yaptığın iş ahlakını ve etiğine sığmıyor, ben buna izin vermem” dedim. Telefonda ağladı, özür diledi. Ofisteki herkes duyuyor, Satış ve Pazarlama Müdürümüz duydu odasından yanıma geldi, aman ya, boş ver, sinirlenme, gerek yoktu vs. beni sakinleştirmeye çalışıyor. Dedim ki olmaz o da herkes gibi çalışacak. X ertesi sabah direkt yanıma geldi tekrar özür diledi ve hatalı davrandığını kabul etti. Ve ondan sonra bir daha yapmadığı gibi işe de asıldı.

Eğer ben iş kaygısı sebebiyle X’e bu çıkışı yapmasaydım aslında en büyük kötülüğü ona ve dolayısıyla şirkete yapacaktım. Çok iyi biliyordum ki bu husustan belki de Babasının da haberi yoktu ve olsa izin vermezdi ve o da bunu şikayet olarak söyleyemezdi gerçi söylese de benim için sonuç değişmezdi. Kısadan hisse: “Karar alırken ve uygularken cesur olun, hiçbir şekilde kaygı duymayın ve yaptığınız doğruysa ve eminseniz asla korkmayın. Her zaman kazananlar, cesur olanlardır. Aynen doğadaki aslanlarda olduğu gibi.”