BAŞARILARINIZDAN EMİNSENİZ VE KENDİNİZE DE GÜVENİYORSANIZ ,SİZE GEREKEN TERFİYİ VERMEYEN ŞİRKETTEN İSTİFA ETMEKTEN KORKMAYIN,CESUR OLUN ,RİSK ALIN VE KAZANIN!​

24 Nisan 2000 yılında FMCG sektörüne ilk adımı o zamanki ismiyle Sabancı Holding ve Amerikan Kraft Foods Joint Venture ortaklığı KRAFTSA’da Rut Planlama Uzmanı olarak göreve başlamıştım.
Aslında 8 ay kısa dönem Askerlik sonrasında 5 yıl ambalaj sektöründe 3 farklı şirkette Satış ve Pazarlama Müdürlüğü yapmama karşın yeni bir sektörde Uzman olarak işe başlamıştım.

O dönem Satış Direktörüm iş görüşmesinde iki alt kariyer seviyesine iniyorsun bu işi istediğine emin misin demişti. Ben de geçmiş deneyimlerim katkısıyla çok kısa sürede FMCG sektöründe de hızlı ilerleyeceğimi öngördüğümü ve kendime güvendiğimi söylemiştim.
Ancak işler maalesef benim başarılarımla sınırlı değilmiş ve 3,5 yıl Kraft Gıda / Mondelez International’da onca başarıya rağmen 6 grade  derece girdiğim şirketten 13 Ekim 2003’de yine 6 Grade ayrılmıştım.

Peki neydi başarılarım? Hakikaten Başarılı mıydım yoksa o benim kendimi aldatmaktan ibaret egomdan ibaret miydi?
İlk aylarda ilk yaptığım önemli iş RUT OPTİMİZASYON PROJESİYDİ.

Bu proje Kraft’ın o dönem Türkiye genelindeki 300 geleneksel Kanal (Bakkal, Büfe, Kuruyemişçi, Şarküteri, gazete bayi vb.) Sıcak satış aracının; en az maliyetle, en doğru günde ve Zamanda coğrafi kriterleri ve projemin diğer parametreleri ile en fazla satış ve ciro yapmayı hedefliyordu. Özetle projeyi büyükşehirlerdeki distribütörlerin tamamında uyguladık ve sıcak satış araç ciroları bu sayede %40-45 oranında artış gösterdi. Bununla da kalmadı projem Rusya, Bulgaristan, Romanya, Çekya, Ukrayna, Slovakya gibi ülkelere de ”Best Practice” dediğimiz ”En Uygulama Projesi” olarak gönderildi ve o ülkelerden projemi kendi ülkelerinde uygulamak için incelemeye geldiler. Ayrıca Kraft’ın uluslararası eğitimlerinde de projem anlatıldı. Bunun haricinde birçok iş ve proje daha yaptım ama en anlamlısı bu olduğu için özellikle bundan bahsetmek istedim.
1,5 yıl sonra 2001 krizi olmuş, şirket 11 Milyon dolar zarar yazmış, Sabancı ortaklıktan çekilmiş, Kraft bize ayrılmak isteyen olursa haklarını verebiliriz, şirket kapanabilir net olarak Avustalyalı GM Wayne Horriban açıklamıştı.

Şirket küçüldüğü için benim yaptığım işler 3 kişiye pay edildi ve beni de 11 Ekim 2001 tarihinde Trakya Bölgeye Müşteri Yöneticisi / Account Executive olarak atadılar.
FMCG sektöründe aktif satış tarafında hiç deneyimin yoktur ve ilk görevimdi. O dönem Trakya’nın tamamına bakan Mercan adında Marsa zamanından bu yana eski bir distribütörümüz vardı ve benim misyonum mali olarak çok güçlü bu distribütör ile kriz döneminde yatay olarak mevcudu idame ettirmekti.
Aynen Afrika’ya giden Ayakkabı Satıcıları gibi 15-20 günlük bölge, distribütör, rakipler, piyasa durum analizini bizzat yaptıktan sonra Rahmetli Marmara Grup Müdürüm Tahir Yörük ve Satış Direktörüne dedim ki ” Trakya üç vilayeti ile Milli Gelir’de ilk 10 arasında, çok zengin bölge, piyasadaki durumumuz iyi değil, fırsatlar çok ama Mercan ile gidemeyiz çünkü Mercan çok büyük bir distribütör Coca Cola, Philip Morris, Marsa, PG Procter Gamble, Şeker, Çaykur v. bayilikleri olan ve bizim satış payımız Mercan’da sadece %5, yani onlar için önemli değildik ancak Mercan yerine üç yeni büyümek isteyen yeni distribütörler kurarsak ve paralelinde araç sayılarımızı arttırırsak bu potansiyeli yakalayabiliriz. ”Bana dediler ki; RİSK SENİN, nasıl uygun görüyorsan öyle ilerle. Hatta Mercan’a bir bölgeyi yine vermeyi planlamıştım ancak onların tüm markalardaki politikası ya tüm Trakya’da oluruz ya da hiç olmayız şeklindeydi.

Gerçi ben Mercan ile aynı ekiplerle aylık 100 Bin TL olan ciroyu Kasım ayında 150 Bin TL çıkarmayı başarmıştım bile… Ne demişler At Sahibine göre Kişner.
11 Ekim’de gittiğim bölgede 01 Ocak 2002 tarihinde üç yeni distribütör, banka teminat mektupları alınmış, depoları hazırlanmış sıcak satış araçları soğutuculu olarak frigofrik kasalar yaptırılmış, Mercan’ın stokları neredeyse sıfıra indirilmiş olarak hazır hale getirdim.
Şu anda Facebook’ta da Arkadaşım ve Bağlantılarım olan Şaban Mısırlıoğlu, Ilhami Cebelli Özcebelli Ticaret şimdi kendisi Lüleburgaz Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı ve Tekirdağ’da ÖGE ile başladık. Aynı zamanda Tolga Mercan’da arkadaşım ve bağlantımdır ve halen görüşürüz.

Sonuçta ; 2002 yılı satışları , bir önceki yıla göre %49 arttırılmıştır. (Şirketin toplam satışları ise -%5 düşmüştü.)
2003 yılı ilk 9 aylık satışlar, bir önceki yıla göre %42 arttırmıştım.
Kraft’ın o dönem Sıcak Satış Araç Başına Ciroları 5000-7000 USD iken benim distribütörlerimin 12000-14000 USD idi.
Ayda araç başına 3000 Kg/3ton çikolata satışımız vardı. (Bugün 250 kg civarında olduğunu düşünüyorum.)
12 Sıcak Satış Plasiyerim vardı. Bunlar Türkiye geneli 300 kişi içinden her ay ;
Ciro, tonaj( Volume )ve kesilen fatura sayısı kritelerinde her ay 7-8 İlk 10 En Başarılı Plasiyer arasına girerek ödül alıyorlardı.
2 Satış Şefim aynı şekilde Ciro, tonaj( Volume )ve kesilen fatura sayısı kriterlerinde her çeyrekte /3 aylık dönemde En Başarılı ilk 5 Şef arasını girip, ödül alıyorlardı.
3 Merchandiserım ise açtıkları extra teşhir sayıları ile ödüller alıyordu.
Trakya o dönem köyler dahil nüfusu 1.400.000 idi. Bu popülasyon içinde aylık çikolata, kahve ve toz içecek olarak ayda 50-51 ton ürün satışım vardı. Oysa aynı dönem İstanbul’un Avrupa yakasında 7 Milyon nüfusu olan Avrupa şehrinde Depaş isimli distribütörde 35 araç plasiyer ,6 Preseller/ Soğuk Satıcı 9 Merchandiser ile 48-49 ton ürün satışı vardı şirketin.

Ben ise tüm bu sonuçlarla Kraft içinde son 2 yılda toplam satışları düşen ,küçülen şirkette 42 Müşteri Yöneticisi içinde En Başarılı olandım.
Şirkete gireli 3,5 yıl olmuş, dünya çapında başarılı projelere, satışlarda 1 numara olmama karşın 1 grade dahi alamadım ve istedim vermediler..
Sonuçta kariyer hedefi olan biri olarak tüm çabalarıma rağmen terfi alamayınca aslında istediğim de çok bir şey değildi 1 grade /derece verseler mutlu olacaktım ama vermediler.. İyi de oldu.

Neden mi? İstifa sonra Nestle Waters’a Damacana Satış Müdürü olarak geçtim ve şirkette satışta tüm bölümlerde çalıştım.
Artık FMCG sektöründe de Müdür olabilmeyi üstelik uluslararası bir şirkette başarmıştım.
Sadece 2,5 yıl sonra 2006 Ağustos ayında Kraft’tan aradılar ve dediler ki seni tekrar aramızda görmek istiyoruz. Üstelik 1 grade vermeyen şirket bu sefer Bölge Müdüründe üzerinde 10 Grade verdiler. Eğer şirkette kalsaydım max. 1 grade almış Account Excecutive yani Müşteri Yöneticisi olarak aynı seviyede çalışmaya devam edecektim ama kendime güvendim, risk aldım ve kazandım.

BAŞARILARINIZDAN EMİNSENİZ VE KENDİNİZE DE GÜVENİYORSANIZ ,SİZE GEREKEN TERFİYİ VERMEYEN ŞİRKETTEN İSTİFA ETMEKTEN KORKMAYIN,CESUR OLUN, RİSK ALIN VE KAZANIN!