Cevat Kabataş, 1989 yılı ekim ayında Anadolu Üniversitesi İ.İ.B.F. İktisat bölümüne başlar. Eskişehir bir Anadolu şehri,kar,soğuk ve çamurlu sokaklarını hiç sevmez. Deniz çocuğu olduğundan Yunus Emre Kampüsündeki Yurt-Kur binasından arka tarlaları deniz olarak görür. Birkaç ay sürekli isyan eder sonra der ki ”Bu şehirde 4 -6 yıl arasında kalacaksın, seversen mutlu olursun yoksa bu eğitim hayatı çekilmez” ve sevmeye karar verir. Şimdilerde geçmişe dönüş imkanı verilse tek dönmek istediği üniversite yılları olduğunu her platformda söyler. Ünlü Televizyoncu Komedyen Beyaz arkadaşıdır. Birlikte Porsuk kafede Amerikan bilardo oynarlar, hatta Beyaz’dan daha önce ekranlarla tanışmış ve ünlüdür. Üniversitenin ilk 2 yılı hiç iş hayatının içinde olmadı. Sadece okula ve şehre oryantasyonla geçti ve derslere devam etti. Fakat bir dersten kopya çekerken yakalanır ve 1 dönem okulu uzatır. Derslere giremediği dönemde şu dan THY pilot olan ve ilkokul, ortaokuldan sınıf arkadaşı Bülent Erdoğan bir işte çalışmaya başlamıştır. O da okulu İngilizce hazırlıktan geçemediği için uzatmıştır.

Bülent, pilotajı kazandığında kalacak yeri yoktur,yurt çıkmamıştır. Yurtta tek kişilik yatağını kaçak giriş kartı da ayarlayarak 3 ay kadar paylaşır.
Üniversitedeki ilk işi Bülent Erdoğan’ın yönlendirmesiyle İlk olarak ABACI Grubu Patronları Gürdal Abacı ve Ömer Abacı bünyesinde Evlere Randevu sistemiyle Emsan çelik tencere, çeyiz nevresim takımları satışına başlar. Yanındaki partneri ise Şebnem Sungur’dur. Sungur halen profesyonel TV ve Radyo programcısı, tiyatrocu, söz yazarlığı yapmaktadır. Abacı grubunda 15 kişilik satış ekibi içinde kısa bir sürede tek başına herkes kadar cirolara ulaşınca Satış Müdürü Ünal Acar kendisinin Ekip Lideri (Şefi) olmasını istemiş ancak sıfırdan yeni ekip kurmasını istemiştir. Üniversitede fakülte ve kantinleri tek tek ziyaret ederek 20 kişilik bir satış ekibi kurmuştur. Ekibinin üyeleri arasında halen Koç Holding Düzey Pazarlama Genel Müdürü Ercan Öz’de vardır. Öyle inanan bir ekip kurmuştur ki günlük hedefleri yapamadıklarında kızlı erkekli Eskişehir’in köylerine gece giderek köy kahvelerinde satış yaparak hedeflerine ulaşırlar. Bu işinde prim sistemi vardır ve öyle iyi paralar kazanır ki Ailesinin gönderdiği paraları bankadan çekmeyi unutur ve ailesi soluğu Eskişehir’de alır. Üniversite öğrencisi olarak dönemin en pahalı ve lüks giyim markaları Beymen ,Vakko ,Levis gibi markalardan giyinir. Bankada döviz hesabı vardır ve annesine ilk otomatik çamaşır makinasını hediye alıp, gönderir.

Mağaza Müdürü Ünal Bey, aynı zamanda Abacı Grubu ve Lee Cooper mağazasıyla Eskişehir’in ilk Sokak Defilesini düzenler.Bu defile çok ilgi çeker, gazetelerde manşet olur ve özellikle Cevat Kabataş ve Güzin Mertol’un Hürriyet gazetesinde haberi çıkar. Bunu üzerine profesyonel Mankenlik ve Fotomodellik yapmayı kafasına koyar. Müdürü Ünal Bey ” Oğlum profesyonel mankenlik kim sen kim! Bu işler öyle kolay değil, olamazsın boşuna uğraşma der ” ancak o kafasına koyduğu her işi başarıya ulaştıran biri olarak bunu da başarır..

Ve soluğu İstanbul Şişli’de sahibi Tayfun Şamlıoğlu ve ortağı Hakan Seçen’in Modella Manken ve Fotomodel ajansında alır. Üç aylık eğitimden sonra ajansında kadrosuna ve kataloğuna girmeye hak kazanır.

Dönemin ünlü ve tanınmış mankenleri ve sinema oyuncuları Meral Kontrat, Neslihan Yavuzcan, Gönül Sayın, Müge Arda, Nilgün Han, Özlem Ersoy, Pelin Akat, Tatyana, Gabi, Hakan Seçen, Reha Yeprem, Saruhan, Ümit Belen, Yusuf Kızılçam, Bahadır Karakuş, Hakan Akçin ile birlikte çalışır.

Bu sayede Yönetmenliğini Kaya Ererez’in yaptığı ve Başrollerini Emrah ve Seren Serengil’in yer aldığı Yasak Sokaklar 1 ve Yasak Sokaklar 2 sinema filmlerinde (toplam 180 dk) Zengin Çetenin üyesi olarak rol alır.

Yine Türkan Şoray, Can Gürzap başrollerini oynadığı Bir Aşk Uğruna filminde evli olan Türkan Şoray’a asılan bekar genci oynar. Ardından ATV TV kanalı yapımı Kadir İnanır’ın başrolünde olduğu Büyük İskender dizisine başlar fakat dizi kanalın ekonomik sorunları nedeniyle yayından kaldırılır. Hatta sette okuldan arkadaşı Türkiye 3. güzeli seçilen Pınar Yiğit’le de karşılaşır. Film vizyona girip ATV’de yayınlandıktan sonra artık kendi çapında ünlüdür. Filmleri çok kişi seyretmiş, yolda, okulda, cafede görüldüğünde artık kızlar imza ister, masasına otururlar, tanışmak isterler.

Yasak Sokaklar 1

Yasak Sokaklar 2

Yasak Sokak 1 fillminden bir kesit

Bir Aşk Uğruna