''YAPTIĞINIZ İŞLERDE FARKLAR YARATIN,BAŞARI ANCAK ÖYLE GELİR.''

Üniversiteyi 1 dersten,1 yıl uzatmıştım. Hayatımda ilk kez okulumu zamanında bitiremiyordum. Aslında normaldi zira üniversite okurken aynı zamanda Eskişehir’de Abacı Grubunda 20 kişilik Ekibimle Evlere Satış sonrasında mankenlik, fotomodellik, sinema oyunculuğu yaparken bir dönem adeta Eskişehir-İstanbul arasında mekik dokurken okulum uzaması çok da yadırganacak bir durum değildi. Ortaokulu 6 yılda, çift dikiş bitiren, liseyi 5-6 yılda tamamlayan arkadaşlarım çok vardı.
Tabi okulu tamamlamam için daha çok derslere katılmam şarttı.

Annem dedi ki Baban artık eğitim hayatın için sana para vermeyecek. Ben de tamam dedim. Önümde 2 seçenek oluşturdum. Biri Benetton mağazasında tezgahtarlık, mağaza Müdürü Fatih arkadaşımdı veyahut yeni açılan bir Bar vardı ŞAMATA. Onun işletmeciliğini düşündüm.

Mağazada kıyafet katlamak bana çok zor geldi ve halen de beceremem. Eskişehir’de çevrem oldukça genişti. Şöyle ifade edeyim Kardeşim beni 2 kez farklı zamanda ziyarete geldiğinde ( o dönem cep tel yok ) çarşıda birine beni soruyor Arkadaşım çıkıyor ve nerede bulabileceğini soruyor ama neden arıyorsun ,kimsin sorularını soruyorlar, hemen yerimi söylemiyorlar..

Sonra diğer seferde yine Belediye otobüsünde bir öğrenciye beni soruyor ve o da arkadaşım çıkıyor ve onu direkt bana getiriyor öyle geniş çevre yani..
Ben de bu geniş çevremi yeni açılan ŞAMATA BAR’a çekebileceğimi düşünerek oranın işletmeciliğini almak için görüşmeye gittim. Sahibi X Bey ve Müdürü Taylan Bey dedi ki ” madem o kadar geniş çevren var, bizim Barmen’e ihtiyacımız var, biliyor musun Barmenliği evet dedim ama sadece Marmaris’te kampta kalırken fıçıdan bardağa koymuşluğum var o kadar.

Dediler ki tamam geç Bar’a hem barmenlik yap hem de işlet.. Barın Müdürü Taylan Bey ise daha önceleri uzun yıllar Batı Yakası’nın Barmeniydi..
Gündüz lise öğrencileri geliyor, Cin Menta istiyorlar ,Bar’ın Müdürü T Abi nasıldı Cin Menta, anlatıyor, sonra Cin Fizz onu da anlatıyor, en sonunda bira fıçısı bitti dedim ki T Abi fıçı bitti, iyi ya değiştir dedi. Dedim nasıl yapılıyor ? Oğlum sen Barmen olduğuna emin misin ?dedi gerçeği anlattım ve gel dedi bu işi sana öğreteyim. Bir Ajanda al, sana bütün içkileri, koktely öğreteceğim dedi ve hakikaten de öğretti. O yeşil ajandayı hala hatıra olarak saklıyorum çünkü içinde Abacı işimle de ilgili çok not ve belge kayıt var içinde..
Tabi Bar yeni olduğu için müşteri çekmemiz gerekiyor. Arkadaşları davet ediyoruz, sağ olsunlar geliyorlardı.
İlk uygulamamam Doğum Günü kutlamasına Ücretsiz Şampanya Patlatmak ile bedava meyve ve çerez ikramı yapmaya başladım. Bir öğrenci için veya Sevgilisinin doğum gününde Şampanya patlatmak büyük fİyaka ,hava ..Oysa bize maliyeti 1 şişe bira kadar..
Ardından şu anda #THY pilot olan bir arkadaşı gitarla Canlı Müzik yaptırmaya başladım. Sonra yine #TV’da program yapan bir Arkadaşım 2. müzisyen oldu..

Bir süre sonra aklıma çok farklı bir şey geldi. Barın sahibi X Bey, Y Hanım ve Müdüre fikri açtım. Bar çalışanları İSKOÇ KIYAFETLERİ giyecektik. Fikir çok hoşlarına gitti Hemen 1 hafta içinde hızlı şekilde ben dahil hepimize kıyafetler dikildi. Ama 2 garson dedi ki Biz Etek Giymeyiz, işten ayrıldılar. İtiraf edeyim etek giymek çok rahatmış, kadınları çok iyi anladım
İlk giydiğimiz gün Cuma akşamıydı. Bizim Bar Eskişehir’in en işlek ve popüler caddesi olan Doktorlar Caddesi ile aynı şekilde popüler olan Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesinin kesişim noktasındaydı..
Caddeye ekip olarak çıktık. Aman Allah’ım hiç abartmıyorum trafik resmen kilitlendi, insanlar etek giymiş Erkekler görüyorlar, bir de o dönemleri düşünün Anadolu Kasabası #Eskişehir ,altımızda bot, üstümüzde İskoç kıyafetleri.. Yerel Gazeteler hemen röportaja geldi. Başlık ”ŞAMATA BAR DA ŞAMATA ” O gece ve sonrasında bizim kıyafetleri merak eden herkes adeta yığınla gelmeye başladı.
Bar’lar hafta içi normalde az müşteri ağırlar, bizim hafta içi full olduğu gibi hafta sonu saat 22:00’den sonra izdiham oluyor diye kapıları kapatır müşterileri geri çevirdik..
Kafamda Kep Fransız Hava Kuvvetleri Pilotlarından birinin hediyesi. Eskişehir’de Nato Tatbikatına gelen Fransız, ABD ,Alman ,İngiliz Subay ve Pilotlar da bizim Bar’ın müdavi olmuşlardı. Bir anlamda yabancıları da çeken bir işletme olmuştuk ki Eskişehir’in gece hayatı çok renkli ve çok sayıda bar ve eğlence mekanı olmasına karşın.. Onlarla çok güzel dostlar kurduk. Biri bana Kep’ini hediye etmişti..
Bu projem ve fikrim çok iş yapmıştı ve yeni olan Bar’ımızı bir anda popüler hale getirmişti.
İlk başta tek başıma Bar ve içeriye servis verirken işler artınca yardımcıya ihtiyacım oldu. Yurttan oda Arkadaşım Sevgili Murat Başaran’ı Barboy yani yardımcım olarak yanıma aldım.
İyi bir Barmen nereden anlaşılır ?Tabi ki yaptığı koktely’lerinden ve de her akşam 7-8 Bar taburesinde daimi müşterileri varsa işi başarmıştır. Benim de bir süre mütemadiyen her akşam 7 koltuğu dolduran ve herkesin yerinin belli olduğu bir Barmen olmuştum.
Özellikle hafta sonu 200-250 kişiye non-stop servis çıkarmak, tempo inanılmaz bir iş…
Para kazanmaya gelince o kadar çok para kazanmaya başladım ki Banka’da döviz hesabı açtım ve para biriktirmeye bile başlamıştım.
Yani Babamın okutup,okutmaması bana hiç etki etmemişti aslında benim bu şekilde çalışmaya başladığımı bilmiyordu 1-2 ay sonra Anneme tamam ,para göndermeye devam edeğim demiş ama benim ihtiyacım yoktu.
Böylelikle ,öğrenci olarak para alan çocuktan Annesine Tam Otomatik İtalyan çamaşır makinası bile alabilen biri olmuştum..En büyük mutluluk da bu olsa gerekti..
Allah Af etsin, şimdi olsa asla yapmazdım zira Allah’ın yasak ettiği bir ürünü sattım ve hizmet ettim..
Bu hikayeyi anlatma sebebim ;
1-Hiçbir zaman çaresiz değilsiniz
2-Yaptığınız İşlerde farklar yaratın ,başarı ancak öyle gelir.
Sonraki profesyonel hayatımda hem sektörde ve Türkiye’de İLK’leri yaptım ve inanılmaz başarılar elde ettim..
Cevat KABATAŞ